Benim için hangi 1Zpresso değirmeni uygundur?

En çok karşılaştığımız sorulardan biri hangi değirmeni tercih etmeliyim sorusu; 1Zpresso manuel el değirmenlerine gönül veren mühendisler tarafından kurulmuş bir markadır.  Kullanıcılardan aldıkları geri dönüşleri kendi tecrübeleri ile birleştirerek farklı ihtiyaçları karşılayan geniş bir değirmen gamı oluşturmuştur.

1Zpresso değirmenlerde 2 farklı ayar mekanizma sistemi vardır;

• Klasik alttan ayar mekanizması: Q2, Q Air
• Ödüllü dıştan ayar mekanizması: X-Ultra, J-Ultra, K-Ultra


POUR-OVER 

Q Air

Yeni Q Air ultra hafif yapısı ve kompakt boyutlarıyla performansı taşınabilir boyutlarda arayan kahve severler için ideal bir seçenek. 38 mm Heptagonal (yedigen) paslanmaz çelik öğütme dişlisine sahip Q Air hafif gövdesi içinde güçlü bir öğütme performansı sunuyor.

Q2

1Zpresso’nun en sevilen değirmenlerinden biri olan bu ürün kompakt yapısı ve 40 mm Heptagonal (yedigen) öğütme dişlisiyle performansı ve taşınabilirliği bir arada sunar. Birçok farklı demleme yöntemi için kahve öğütebilirsiniz.


POUR-OVER ve ESPRESSO

X-Pro ve X-Ultra

40 mm’lik heptagonal (yedigen) öğütme dişlisine sahip bu değirmen hem espresso ve pour-over demleyen kahve severler için ideal bir seçenek. Dıştan ayar mekanizması ayarlar arası kolay ve hızlı geçiş imkanı tanırken klik başına yaklaşık 12.5 mikron’luk ayar hassasiyeti ile espresso’da ince ayar arayan kullanıcılara yeterli aralığı da sunuyor.


K-Ultra

Yenilikçi tasarıma sahip dışarıdan ayar mekanizmalı bu ürün tek bir rotasyonda 100 klik sunarken “48 mm özel tasarım dişli (“K-Burr”) yüksek öğütme verimliliği sunar. Hem espresso için hem de diğer demleme yöntemleri için kahve öğütebilir.


J-Ultra

1Zpresso değirmen ailesinin yeni üyesi J-Ultra, titanyum kaplı 48 mm öğütme bıçağıyla gerçek bir espresso değirmeni arayan ama aynı zamanda pour-over da demlemeyen kahve severler için mükemmel bir hybrid değirmen. J-Ultra her turda 100 klik ayarı sunarken mekanizma 10’a kadar numaralandırılmıştır. Her bir klik yaklaşık 8 mikron hassasiyetli değişim demektir.


1Zpresso değirmenlerde nasıl bir dişli seti kullanılıyor?

1Zpresso değirmenlerde farklı demleme metotları için en iyi sonuçları verecek özel tasarım öğütme dişlileri kullanılmaktadır. Dişli tipi ve ebadı öğütme verimliliği ve hızını belirleyici bir faktördür.


1Zpresso değirmenimi ilk kullanmadan önce ne yapmalıyım?

1Zpresso değirmenler kutudan çıktığı gibi kullanıma hazırdır. İstediğiniz öğütme ayarını yapıp hemen kullanmaya başlayabilirsiniz! Ne kadar çok kahve öğütürseniz değirmeninizi o kadar iyi tanırsınız.


Değirmenime nasıl bakım yapabilirim?

Tüm 1Zpresso değirmenler hiçbir alet gerektirmeden sökülebilecek şekilde tasarlanmıştır. 

• Fırça ve hava pompası kullanarak temizleyebilirsiniz. 

• Tamamen söküp ayda bir kere detaylı temizlik yapmanızı öneririz. Bu değirmeninizin kullanım ömrünü ve öğütme performansını arttırır.

• Temizlerken kesinlikle su kullanmayınız.


Değirmenimi elektrikli motor gibi cihazlarla kullanabilir miyim?

Tüm 1Zpresso değirmenleri 6.35 mm elektrikli tornavida veya matkaplarla kullanabilirsiniz. Çok güçlü bir motor kullanmanıza gerek yoktur. Kullanırken çok kısa süre içinde 1 veya 2 fincandan fazla kahve öğütmemenizi öneririz.


Değirmenimdeki öğütme dişlilerinin ömrü ne kadardır? Dişlileri değiştirebilir miyim?

Değirmeniniz maksimum stabiliteyi sağlayacak şekilde kalibre edilmiştir. Yaklaşık 200 kiloya kadar kahveyi aynı dişliyle öğütebilirsiniz. Bu da yoğun kullanımda bile çok uzun senelerce kullanım demektir.  Gerektiği takdirde öğütme dişlisi parça desteği 1Zpresso tarafından da sağlanmaktadır.


Öğütme kabının yüzeyinde bulunan ufak kılcal çizikler ve leker normal midir?

Öğütme kabının alt yüzeyinde ufak kılcal çizikler ve lekeler üretimde uygulanan anotlama işleminin doğası olarak oluşabilir ve bulunabilir, bu normaldir. 1Zpresso ekibi sıkı bir kalite kontrol politikasına bağlı kalarak çalışır.


Öğütme kolundaki ahşap malzemelerin dokusunda değirmenden değirmene fark olabilir mi?

Ahşap doğal bir malzeme olduğu için, doku ve yüzeyinde sentetik malzemelerin aksine farklılıklar beklenebilir. Bu farklılıklar ahşabın doğası gereğidir ve istenilen bir özelliktir.


Teknik bir problem yaşarsam ne yapmayalım?

1Zpresso Youtube kanalından bilgi edinebilir veya [email protected] adresinden bize yazabilirsiniz.Değirmen ayarımı nasıl yaparım? “Sıfır noktası” nasıl bulunur?


Tüm el değirmenlerinde olduğu gibi Q Air, Q2 ,JX ve JX Pro modellerinde de sıfır noktası öğütme kolunun oynamadığı noktadır. Öğütme kolu takılıyken ayar mekanizmanızı saat yönünde çevirerek sıfır noktasına ulaşırsınız. Ayar mekanizması üzerinde  “Tur Kılavuzu” niteliğindeki numaralandırmanın üzerinde yer alan 0 sayısının başlangıç noktasına denk gelmesine gerek yoktur.  Öğütme kolunun oynamadığı aşamada “Nokta İşaretine” denk gelen sayı başlangıç noktasıdır.


Örneğin Q Air modelinde sıfır noktası yani başlangıç noktanız 4 numaradaysa yine çok hızlı bir şekilde bir tur tamamlanıp 4 numaraya gelinir böylece 30 kliğe (1 tam rotasyon) ulaşılır. 2 tam tur (2 tam rotasyon) tamamlandığında ise 60 kliğe hiç saymadan gelirsiniz. İnce ayar için ise tam turu tamamladıktan sonra üzerinde yazan numaralandırmayı kullanırsınız.


Örneğin öğütme referans tablosunda (Q grind setting reference) “16” olarak gösterilen Drip Coffee Maker için “1 tam tur” ve üzerine “6 numara” çevirerek çok çok hızlı bir şekilde ayar yapabilirsiniz. Bu sistem size büyük kolaylık sağlar, 1-2 kere kullandığınızda ve farklı ekipmanlar için kahve öğüttüğünüzde hızlıca ayar değiştirebilirsiniz.

Kısaca klik saymanıza gerek yoktur ve üzerinde yazan kılavuz numaralar sizin çok hızlı şekilde turları tamamlayıp klik ayarı yapmanızı sağlar. 


K Serisi Sıfır Noktası Ayarı Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın

X Serisi Sıfır Noktası Ayarı Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın


Not: 1Zpresso öğütücü dişlileri mühendislerimiz tarafından yüksek hassasiyet sağlayacak şekilde kalibre edilmiştir. 1Zpresso değirmenlerin geniş bir ayar aralığı vardır, başlangıç kliklerinde öğütücü dişlerinin birbirine temas etmesi normaldir.                                                                                                                

Q2, Q Air, JX Öğütme Ayar Kılavuzu   


0.5 Rotasyon = Saat yönünün tersine 5 numara (15 klik)

0.7 Rotasyon =  Saat yönünün tersine 7 numara (21 klik)

1 Rotasyon = Saat yönünün tersine 1 tur döndür (30 klik)

1.4 Rotasyon = Saat yönünün tersine 1 tur ve 4 numara (42 klik)

2.5 Rotasyon =  Saat yönünün tersine 2 tur ve 5 numara (75 klik) 
                 

       


    

      
        
                X Serisi Öğütme Ayar Kılavuzu

                1 Rotasyon = Saat yönünde 1 tur döndür (60 klik)

                1 Rotasyon 3 Numara = Saat yönünde 1 tur ve 3 numara (90 klik)

                2 Rotasyon = Saat yönünde 2 tur döndür (120 klik)

                2 Rotasyon 2 Numara = Saat yönünde 2 tur ve 2 numara (140 klik)J-Ultra Öğütme Ayar Kılavuzu


1.5 rotasyon = Saat yönünde 1 tur ve 5 numara (150 klik)

2.4 rotasyon = Saat yönünde 2 tur ve 4 tur (240 klik)

3.3 rotasyon = Saat yönünde 3 tur ve 3 numara (330 klik)

4.3 rotasyon = Saat yönünde 4 tur ve 3 numara (430 klik)


K-Ultra Öğütme Ayar Kılavuzu

2 Numara = Saat yönünde 2# (20 klik)

4 Numara = Saat yönünde 3# (40 klik)

6.5 Numara = Saat yönünde 6# ve 5 klik (65 klik)

Model
Ayar Sistemi
Kılavuz Numaralandırma
Numara Başına Klik Sayısı
Rotasyon (Tur) Başına Klik Sayısı
Klik Başına MM (Yaklaşık)

Q2 Q Air & JX

İçten (Klasik)
10
3 Klik
30 Klik
0.025 mm
JX ProÜstten
10
4 Klik
40 Klik
0.0125 mm
X-Pro X-Ultra
Dıştan6
10 Klik
60 Klik
0.0125 mm
J-Max
Dıştan9
10 Klik
90 Klik
0.0088 mm
J-Ultra
Dıştan1010 Klik100 Klik0.0080 mm
K-Plus & K-Pro K-Max
Dıştan910 Klik90 Klik0.022 mm
K-Ultra
Dıştan1010 Klik100 Klik0.020 mm

Diğer Değirmen Öğütme Ayar Bilgileri İçin Tıklayınız.

Coffee Grind Size Chart for 1Zpresso Manual Coffee Grinder – 1Zpresso