Benim için hangi 1Zpresso değirmeni uygundur?

En çok karşılaştığımız sorulardan biri hangi değirmeni tercih etmeliyim sorusu; 1Zpresso manuel el değirmenlerine gönül veren mühendisler tarafından kurulmuş bir markadır.  Kullanıcılardan aldıkları geri dönüşleri kendi tecrübeleri ile birleştirerek farklı ihtiyaçları karşılayan geniş bir değirmen gamı oluşturmuştur.

1Zpresso değirmenlerde 3 farklı ayar mekanizma sistemi vardır;

• Klasik alttan ayar mekanizması: Q2, JX
• Üstten ayar mekanizması: JX-Pro
• Ödüllü dıştan ayar mekanizması:  K-Pro,  K-Plus, K-Max, J-Max


POUR-OVER 

Q2

1Zpresso’nun en sevilen değirmenlerinden biri olan bu ürün kompakt yapısı ve 38 mm öğütme dişlisiyle performansı ve taşınabilirliği bir arada sunar. Birçok farklı demleme yöntemi için kahve öğütebilirsiniz.

JX

1Zpresso’nun en çok tercih edilen modellerinden biri olan JX 48 mm paslanmaz çelik dişlisiyle özellikle pour-over severler için üstün bir öğütme verimliliği ve performansı sunar.


POUR-OVER ve ESPRESSO

JX-Pro

Önceliğiniz espresso ise JX’in geliştirilmiş versiyonu olan bu ürün JX ile aynı olan 48 mm öğütme dişlisine sahiptir fakat geliştirilmiş üstten ayar mekanizması sayesinde özellikle espresso için daha ince ayar seçenekleri sunar (Klik başına yaklaşık 12.5 mikron). Pour-over demlemeleri için de kahve öğütebilirsiniz.


X-Pro

40 mm’lik heptagonal (yedigen) öğütme dişlisine sahip bu değirmen hem espresso ve pour-over demleyen kahve severler için ideal bir seçenek. Dıştan ayar mekanizması ayarlar arası kolay ve hızlı geçiş imkanı tanırken klik başına yaklaşık 12.5 mikron’luk ayar hassasiyeti ile espresso’da ince ayar arayan kullanıcılara yeterli aralığı da sunuyor.


K-Pro / K-Plus / K-Max

Yenilikçi tasarıma sahip dışarıdan ayar mekanizmalı bu ürün her rotasyonda 90 klik sunarken “48 mm özel tasarım dişli (“K-Burr”) yüksek öğütme verimliliği sunar. Hem espresso için hem de diğer demleme yöntemleri için kahve öğütebilir.


J-Max

1Zpresso değirmen ailesinin yeni üyesi J-Max, titanyum kaplı 48 mm öğütme bıçağıyla gerçek bir espresso değirmeni arayan ama aynı zamanda pour-over da demlemeyen kahve severler için mükemmel bir hybrid değirmen. J-Max her turda 90 klik ayarı sunarken mekanizma 9’a kadar numaralandırılmıştır. Her bir klik yaklaşık 8.8 mikron hassasiyetli değişim demektir.


1Zpresso değirmenlerde nasıl bir dişli seti kullanılıyor?

1Zpresso değirmenlerde farklı demleme metotları için en iyi sonuçları verecek özel tasarım öğütme dişlileri kullanılmaktadır. Dişli tipi ve ebadı öğütme verimliliği ve hızını belirleyici bir faktördür.


1Zpresso değirmenimi ilk kullanmadan önce ne yapmalıyım?

1Zpresso değirmenler kutudan çıktığı gibi kullanıma hazırdır. İstediğiniz öğütme ayarını yapıp hemen kullanmaya başlayabilirsiniz! Ne kadar çok kahve öğütürseniz değirmeninizi o kadar iyi tanırsınız.


Değirmenime nasıl bakım yapabilirim?

Tüm 1Zpresso değirmenler hiçbir alet gerektirmeden sökülebilecek şekilde tasarlanmıştır. 

• Fırça ve hava pompası kullanarak temizleyebilirsiniz. 

• Tamamen söküp ayda bir kere detaylı temizlik yapmanızı öneririz. Bu değirmeninizin kullanım ömrünü ve öğütme performansını arttırır.

• Temizlerken kesinlikle su kullanmayınız.


Değirmenimi elektrikli motor gibi cihazlarla kullanabilir miyim?

Tüm 1Zpresso değirmenleri 6.35 mm elektrikli tornavida veya matkaplarla kullanabilirsiniz. Çok güçlü bir motor kullanmanıza gerek yoktur. Kullanırken çok kısa süre içinde 1 veya 2 fincandan fazla kahve öğütmemenizi öneririz.


Değirmenimdeki öğütme dişlilerinin ömrü ne kadardır? Dişlileri değiştirebilir miyim?

Değirmeniniz maksimum stabiliteyi sağlayacak şekilde kalibre edilmiştir. Yaklaşık 200 kiloya kadar kahveyi aynı dişliyle öğütebilirsiniz. Bu da yoğun kullanımda bile çok uzun senelerce kullanım demektir.  Gerektiği takdirde öğütme dişlisi parça desteği 1Zpresso tarafından da sağlanmaktadır.


Öğütme kabının yüzeyinde bulunan ufak kılcal çizikler ve leker normal midir?

Öğütme kabının alt yüzeyinde ufak kılcal çizikler ve lekeler üretimde uygulanan anotlama işleminin doğası olarak oluşabilir ve bulunabilir, bu normaldir. 1Zpresso ekibi sıkı bir kalite kontrol politikasına bağlı kalarak çalışır.


Öğütme kolundaki ahşap malzemelerin dokusunda değirmenden değirmene fark olabilir mi?

Ahşap doğal bir malzeme olduğu için, doku ve yüzeyinde sentetik malzemelerin aksine farklılıklar beklenebilir. Bu farklılıklar ahşabın doğası gereğidir ve istenilen bir özelliktir.


K-Plus Mıknatıslı Hazne ve Aparatları Nasıl Kullanılır?

K-Plus modelinde 16 noktada bulunan mıknatısla öğütülmüş kahve haznesi güçlü bir şekilde ana gövdeye tutunur. Haznenin tepeden tepeye mıknatıs sistemi döndürerek kolayca açmanızı sağlar, çekmenize gerek yoktur. Öğütürken alt hazneyi bir yere vurmamaya dikkat ediniz, bu haznenin açılmasına neden olabilir.  

Altsız öğütme haznesini taktığınızda ise 51/58 mm ebatlarındaki portafiltrelere kolayca öğütülmüş kahvenizi boşaltabilirsiniz. Tek yapmanız gereken içinde bulunan tokmağı kontrollü bir şekilde sola veya sağa yatırmanız. 


Teknik bir problem yaşarsam ne yapmayalım?

1Zpresso Youtube kanalından bilgi edinebilir veya [email protected] adresinden bize yazabilirsiniz.Değirmen ayarımı nasıl yaparım? “Sıfır noktası” nasıl bulunur?


Tüm el değirmenlerinde olduğu gibi Q2,JX ve JX Pro modellerinde de sıfır noktası öğütme kolunun oynamadığı noktadır. Öğütme kolu takılıyken ayar mekanizmanızı saat yönünde çevirerek sıfır noktasına ulaşırsınız. Ayar mekanizması üzerinde  “Tur Kılavuzu” niteliğindeki numaralandırmanın üzerinde yer alan 0 sayısının başlangıç noktasına denk gelmesine gerek yoktur.  Öğütme kolunun oynamadığı aşamada “Nokta İşaretine” denk gelen sayı başlangıç noktasıdır.


Örneğin JX modelinde sıfır noktası yani başlangıç noktanız 4 numaradaysa yine çok hızlı bir şekilde bir tur tamamlanıp 4 numaraya gelinir böylece 30 kliğe (1 tam rotasyon) ulaşılır. 2 tam tur (2 tam rotasyon)tamamlandığında ise 60 kliğe hiç saymadan gelirsiniz. İnce ayar için ise tam turu tamamladıktan sonra üzerinde yazan numaralandırmayı kullanırsınız.


Örneğin öğütme referans tablosunda (JX grind setting reference) “16”olarak gösterilen Drip Coffee Maker için “1 tam tur” ve üzerine “6 numara”çevirerek çok çok hızlı bir şekilde ayar yapabilirsiniz. Bu sistem size büyük kolaylık sağlar, 1-2 kere kullandığınızda ve farklı ekipmanlar için kahve öğüttüğünüzde hızlıca ayar değiştirebilirsiniz.


Kısaca klik saymanıza gerek yoktur ve üzerinde yazan kılavuz numaralar sizin çok hızlı şekilde turları tamamlayıp klik ayarı yapmanızı sağlar. 


K Serisi Sıfır Noktası Ayarı Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın


Not: 1Zpresso öğütücü dişlileri mühendislerimiz tarafından yüksek hassasiyet sağlayacak şekilde kalibre edilmiştir. 1Zpresso değirmenlerin geniş bir ayar aralığı vardır, başlangıç kliklerinde öğütücü dişlerinin birbirine temas etmesi normaldir.                                                                                                                


Q2, JX, JE Öğütme Ayar Kılavuzu   


0.5 Rotasyon = Saat yönünün tersine 5 numara (15 klik)

0.7 Rotasyon =  Saat yönünün tersine 7 numara (21 klik)

1 Rotasyon = Saat yönünün tersine 1 tur döndür (30 klik)

1.4 Rotasyon = Saat yönünün tersine 1 tur ve 4 numara (42 klik)

2.5 Rotasyon =  Saat yönünün tersine 2 tur ve 5 numara (75 klik) 


                 

   

    


                      

             JX-Pro & JE-Plus Öğütme Ayar Kılavuz

            0.8 Rotasyon=  Saat yönünün tersine 8 numara (32 kik)

            1.5 Rotasyon=  Saat yönünün tersine 1 tur ve 5 numara (60 klik)

            2.8 Rotasyon= Saat yönünün tersine 2 tur ve 8 numara (112 klik)

            3.6 Rotasyon= Saat yönünün tersine 3 tur ve 6 numara (144 klik)


                 

                      


                   

     

    

      
        
                X-Pro Öğütme Ayar Kılavuzu

                1 Rotasyon = Saat yönünde 1 tur döndür (60 klik)

                1 Rotasyon 3 Numara = Saat yönünde 1 tur ve 3 numara (90 klik)

                2 Rotasyon = Saat yönünde 2 tur döndür (120 klik)

                2 Rotasyon 2 Numara = Saat yönünde 2 tur ve 2 numara (140 klik)

J-Max Öğütme Ayar Kılavuzu 

1.5 rotasyon = Saat yönünde 1 tur ve 4.5 numara (135 klik)

2.4 rotasyon = Saat yönünde 2 tur ve 4 tur (220 klik)

3.3 rotasyon = Saat yönünde 3 tur ve 3 numara (300 klik)

4.3 rotasyon = Saat yönünde 4 tur ve 3 numara. (390 klik)

*Not: Her bir numara değişimi 10 kliktir ve 1 tam tur 90 kliktir (9 numara x 10 klik= 90 klik)


K-Plus & K-Pro & K-Max Öğütme Ayar Kılavuzu

1.5 Numara = Saat yönünde 1# ve 5 klik (15 klik)
3.2 Numara = Saat yönünde 3# ve 2 klik (32 klik)
8.6 Numara = Saat yönünde 8# ve 6 klik (86 klik)
10 Numara =  Saat yönünde önce 0 numaraya 1 tam tur ve sonra 1 numaraya çeviriniz (100 klik)


ModelAyar SistemiKılavuz NumaralandırmaNumara Başına Klik SayısıRotasyon (Tur) Başına Klik SayısıKlik Başına MM (Yaklaşık)

Q2 JX

İçten (Klasik)103 Klik30 Klik0.025 mm

JX-Pro

Üstten104 Klik40 Klik0.0125 mm
X-ProDıştan610 Klik60 Klik0.0125 mm
J-Max
Dıştan910 Klik90 Klik0.0088 mm
K-Plus & K-Pro &   K-Max
Dıştan910 Klik90 Klik0.022 mm